Registrační číslo projektu: 2017-1-DK01-KA219-034215_2
Jednalo se o projekt mezinárodní spolupráce mezi 5 školami (KA2) – ze Svendborgu (Dánsko; koordinátor projektu), Přimdy (Česká republika), Rimavské Soboty (Slovensko), Strizivojny (Chorvatsko) a Antakye (Turecko), výše grantu pro naši školu činila 24.760,- €. Tématem byla historie, současnost a budoucnost Evropy.
Na projektu pracovali žáci 6. - 9. ročníku, a to jak ve vyučovacích hodinách (anglický jazyk, dějepis, zeměpis, výtvarná výchova, pracovní činnosti, informatika), tak v rámci odpoledního ERAklubu, který se scházel každé úterý. Žáci plnili postupně jednotlivé projektové úkoly:
V rámci projektu se uskutečnila tři mezinárodní projektová setkání: v Rimavské Sobotě (kde jsme naplánovali postup práce a rozdělili si úkoly), na Přimdě (zhodnocení prvního roku projektu a naplánování aktivit na druhý rok) a v Strizivojně (zhodnocení projektu). Uskutečnily se také čtyři vzdělávací aktivity: v Chorvatsku, České republice, Dánsku a na Slovensku. Do organizace vzdělávací aktivity na Přimdě se zapojili jako pomocníci i někteří žáci 8. a 9. třídy a přispěli k úspěšnému průběhu setkání. Náš Strom svobody zasazený u příležitosti setkání žáků na Přimdě získal 3. místo ve fotosoutěži Milujeme stromy svobody.
Vzhledem k tomu, že se žádná ze vzdělávacích aktivit nekonala z důvodu zajištění bezpečnosti žáků v Turecku, dostali turečtí partneři prostor na každé vzdělávací aktivitě a formou různých workshopů nás seznamovali s historií a kulturou své země.
Všechny aktivity projektu (školní i mezinárodní vzdělávací aktivity) jsme dokumentovali – fotografovali a natáčeli videa. Žáci pak tuto dokumentaci následně zpracovávali – z fotografií tvořili prezentace a naučili se stříhat videa, čímž rozvíjeli své ICT a jazykové dovednosti.
Veškeré výstupy naší práce jsou v TwinSpace: https://twinspace.etwinning.net/44075. O projektu jsme průběžně informovali veřejnost - na webových stránkách školy, na rodičovských schůzkách, v rámci dne otevřených dveří i v regionálním tisku.
Finálním výstupem projektu je aplikace o demokracii, která shrnuje vše, čím jsme se v průběhu projektu zabývali: https://eurac-app.glideapp.io/. Veškeré projektové aktivity shrnula česká skupina v naší projektové knize: https://www.calameo.com/read/0060017838baa00fc0bfb. Slovenští partneři vytvořili webovou stránku o našich projektových aktivitách: http://eurac.herokuapp.com/.
Během poslední vzdělávací aktivity v Rimavské Sobotě žáci zhodnotili nejen tuto mobilitu, ale také celý projekt a to, co se během něj naučili. Učitelé zhodnotili projekt při mezinárodním projektovém setkání v chorvatské Strizivojně a zároveň plánovali další spolupráci mezi našimi školami, která by měla po skončení projektu EURAC probíhat prostřednictvím eTwinningu. Česká a slovenská škola zahájily v říjnu 2019 spolupráci na eTwiningovém projektu Učím, učíš, učíme. Do tohoto projektu jsou zapojeni žáci 5. ročníků obou škol, kteří se neúčastnili projektu EURAC, ale přebrali štafetu spolupráce od svých starších kamarádů, čehož si velmi ceníme.
Díky práci na projektu se naši žáci zdokonalili v angličtině, zlepšili si své znalosti z historie a zeměpisu, prohlubovali své IT dovednosti, rozvíjeli manuální zručnost a výtvarné cítění.