V týdnu od 11. do 15. června 2018 se v polském Mielżynu uskutečnila první mezinárodní vzdělávací aktivita (mezinárodní setkání žáků) pracujících na projektu WATER, na němž spolupracují školy ze tří slovanských zemí – České republiky, Polska a Slovenska, přičemž slovenská škola je koordinátorem projektu. Projekt je financován z programu Erasmus+. Z naší školy se setkání zúčastnilo 10 žáků z 6. – 9. třídy.
Program setkání se celý točil kolem vody, která je hlavním tématem projektu. V pondělí, po slavnostním zahájení setkání, žáci rozdělení do mezinárodních skupinek modelovali tok řeky, měřili fyzikální a chemické vlastnosti místní říčky aj.
V úterý nás čekal výlet do Vratislavi, kde jsme navštívili centrum Hydropolis, které lze přirovnat k jakési Techmánii zaměřené na vodu. Žáci si nejdříve v tamní laboratoři vyzkoušeli různé zajímavé pokusy s vodou a poté je čekala asi hodinová prohlídka tohoto centra. Odpoledne jsme navštívili tamní ZOO, kde děti zaujalo zejména Afrikarium a Oceanarium – průchod prosklenými tunely a kolem obrovitých akvárií, v nichž mohli pozorovat nejrůznější vodní živočichy, se všem líbil.
Středeční dopolední program byl věnován dalším zábavným pokusům s vodou, tentokráte však v budově školy.
Odpoledne jsme se společně vydali do Skorzęcinu, kde jsme si díky polským kamarádům připomněli slovanskou tradici svatojánské noci. Ozdobeni věnečky z papírových květin vhodili jsme do tamního jezera jiné věnečky, tentokráte z květin živých. Paní učitelka Kasia dětem vysvětlila, co tento dávný slovanský zvyk znamenal. Poté už jsme zažehli táborák a za zpěvu písní a při opékání klobásek jsme strávili nezapomenutelný večer. Všichni se dobře bavili, rozloženi na dekách kolem ohně. Nikdo by v tu chvíli nepoznal, kdo je Polák, kdo Čech a kdo Slovák – jen kdyby se pozorně zaposlouchal do jazyků, jimiž spolu děti komunikovaly. Tři národy splynuly u Skorzęncinského jezera v jeden.
Ve čtvrtek dopoledne jsme navštívili Ostrów Lednicki, kde se děti seznámili s nejstaršími polskými dějinami, jež jsou propojeny s dějinami naší země – vždyť česká princezna Doubravka z rodu Přemyslovců si vzala za muže Měška z polské dynastie Piastovců a společně založili středověký polský stát. Odpoledne čekala všechny návštěva největšího polského aquaparku, jímž jsou Termy Maltańskie v Poznani. Děti si zde užili vodních hrátek na tobogánech a jiných vodních atrakcích a jen nerady aquapark opouštěly.
Páteční dopoledne bylo věnováno shrnutí a zhodnocení celého setkání. Děti v mezinárodních skupinkách tvořily plakáty o aktivitách, jichž se během společně stráveného týdne zúčastnili, jedna skupinka dokončila model toku řeky. Následně jednotlivé skupiny svá díla odprezentovaly ostatním. Setkání pak slavnostně zakončily ředitelka školy, paní Urszula Potaś, a zástupkyně místní samosprávy. Na děti čekala ale ještě veselá zábava venku – hrátky s obřím bublifukem.
Večer jsme se ve školní tělocvičně sešli naposledy – u společné slavnostní večeře, kterou nám nachystaly paní kuchařky. Jeden z bývalých žáků školy, Piotr Szczepanski, se stejně jako při setkání před dvěma lety proměnil v diskžokeje a děti řádily v tělocvičně v rytmu diska do pozdních nočních hodin. V půl jedenácté přišla nejsmutnější část celého setkání – loučení. Slzy i vřelá objetí a pevné stisky rukou svědčily o tom, že děti navázaly přátelství a setkání se vydařilo. Rozloučení naštěstí nebude dlouhé – již v říjnu se děti pracující na projektu sejdou znovu, tentokráte ve Sliači na Slovensku.
Voda vyplňovala i náš volný čas - ve volných chvílích jsme navštěvovali bazén v Hnězdně